2015. október 18., vasárnap

A friss diplomások 3/4-e elhagyná Magyarországot

A friss diplomások 3/4-e elhagyná Magyarországot

A kép csak illusztráció!

Az átlag magyar főiskolai vagy egyetemi hallgató és friss diplomás multinacionális céghez menne dolgozni, egy jó munka reményében szívesen költözne, leginkább külföldre, de nem indítana saját üzletet. A felsőoktatási intézményből kilépve ugyan nem érzi magát eléggé felkészültnek a munkaerőpiac kihívásaival szemben, a kezdő fizetéssel szemben azonban eléggé magasak az elvárásai.

A pályakezdők alap bérigénye a realitástól igen távol áll: míg 2013-ban a friss diplomások első munkahelyükön nettó 170.000 Ft-os fizetésre számítottak, a Deloitte tanácsadócég idén készült tanulmányában átlag nettó 255.000 Ft kezdő fizetést adtak meg, miközben a KSH statisztikái szerint a nettó átlagfizetés hazánkban csupán 160.000 Ft, míg egy értelmiségi dolgozó jelen pillanatban átlag nettó 210.000 Ft-ot visz haza havonta. (2012-ben a frissen diplomázottak kezdő fizetése nettó 159.700 Ft volt.)

Ha már költözni kell, akkor inkább külföldre


A megkérdezettek számottevő része egy ígéretes munkáért hajlandó volna elköltözni: többségük (76,6 %) legszívesebben külföldre menne, valamivel kevesebben az országon belül költöznének (67,1 %). De viszont csak a válaszadók 15 %-a mondta, hogy egyértelműen külföldre menne dolgozni, míg eléggé magas, 78,8 %-os hányad inkább csak tanulni szándékozik külföldön.

A válaszadók zöme (52 %) multinacionális céghez szerződne, főként az „Open Space” munkahely, a „Home Office” lehetősége és a rugalmas munkaórák okán. Elég érdekes, hogy csak nagyon kevesen (4,2 %) mennének Startup vállalkozáshoz dolgozni, ahogyan saját üzletet is csak csekély számban (8,2 %) indítanának.

Már nem a pénz az elsőrendű


Az ez évi magyar válaszadók szerint a hazai munkáltatók részéről elvárt 5 legfontosabb képesség a logikus, analitikus gondolkodás, az új kompetenciák gyors elsajátítása, az önálló munkavégzés és döntéshozatal, a csapatmunka, valamint a problémamegoldó képesség.

A megkérdezettek jelentős részének magas az önbizalma, mind az 5 témakörben magasra helyezi a saját képességeit. Munkaválasztásnál még mindig sokat nyom a latban a jövendőbeli fizetés nagysága, ámde az előző tanulmány eredményeivel ellentétben, mikor a válaszadók 22 %-ánál a munkabér szerepelt az első helyen a munkaválasztás legfőbb tényezői között, az ez évi felmérésen ez 16,8 %-kal már csak a 2-ik. 2015-ben az első helyen 17,2 %-kal az érdekes és előremutató feladatok megléte szerepel. Ez a tényező a Deloitte legutóbbi felmérésén csupán a 4-ik helyen tűnt fel. Miként az ez évi kutatás hazai eredményeiből is látszik, a magasan képzett és motivált munkaerő elhódításáért és megtartásáért a vállalatoknak főként nem magasabb pénzügyi javadalmazást kell alkalmazniuk, hanem érdekes és kihívásokkal teli munkakörnyezetet kell biztosítaniuk" – emelte ki Gion Gábor, a Deloitte elnök - vezérigazgatója.

Önbizalomban nincs hiány


A közép-európai régió válaszadóira is óriási önbizalom jellemző a saját kompetenciák vonatkozásában: 75 %-uk sorolta magát jó illetve nagyon jó kategóriákba, az a meglátásuk, hogy kemény munkával előrébb juthatnak jövendőbeli kollégáiknál, 89 %-uk szerint pedig egy vonzó és kielégítő munka megszerzéséhez elegendő mindössze a személyes elhivatottság, a tapasztalat és a szükséges kvalitások birtoklása. Számukra az a leglényegesebb, hogy a leendő munkájuk során új képességeket, képzettségeket tudjanak elsajátítani, a magas fizetés a régióban is a 2-ik helyre szorult.

Nem az életre készít


Már a 2013-as tanulmányból is kiderült, hogy a hallgatók úgy érzik, hogy az egyetemeknek szerte a régióban jobban fel kellene készíteniük őket a munka világának kihívásaira és a munkakeresés folyamatára. A megkérdezettek ugyan nem kritizálták a felsőoktatási képzéseket – hiszen úgy gondolják, tanulmányaik során fontos tudásanyagokat szereztek –, mégis úgy tapasztalják, hogy egyre kevésbé felkészültek. 2015-ben a régióban mindössze a válaszadók 16 %-a vélte úgy, hogy a felsőoktatási intézmény jól felkészíti a munka világára, hazánkban ez az adat a régiós átlaggal egyenlő. Csak a litván hallgatók pozitívabbak e tekintetben, ott a válaszadók több mint 41 % érzi felkészültnek magát.

A magyarok a legpesszimistábbak


A válaszadók 80 %-a szerint maximum 3 hónap elég ahhoz, hogy állást találjon, ami kicsit kevesebb a 4 hónapos, valódi átlagnál. 65 %-uk szerint egy vonzó és kielégítő munka megszerzéséhez elegendő csupán az elhivatottság, a tapasztalat és a szükséges kvalitások megléte, a magyar munkaerőpiacra frissen kilépők mégis a leginkább pesszimisták régiós összehasonlításban.